Zamanınızı Şimdi Kullanın / Rehberlik Servisi / Başlangıç Kişisel Gelişim Kursu | Bayraklı - İzmir

Zamanınızı Şimdi Kullanın

"BUGÜNÜMÜZÜ ÇALAN İKİ HIRSIZ VARDIR.
GEÇMİŞİN PİŞMANLIKLARl;
GELECEK İLE İLGİLİ KAYGILARIMIZ."

Bazı insanlar geçmiş yaşantıları ile gelecekte yaşayacaklarına inandıklarının arasında gidip gelmekten bugünü yaşayamazlar. Hatta bu tür insanlar, "Bir olay kötü yönlerini düşün, iyi olunca sevinirsin" gibi bir felsefeyi de benimsemiş durumdadırlar. Yaptıkları hatalar, yaşadıkları başarısızlıklar, gösterdikleri beceriksizlikler, üzüntüler onları öylesine meşgul eder ki, "Ben aslında geçmişte pek başarılı olamadım, matematik dersini de eskiden beri hiç beceremem, bir türlü düzenli ve planlı öğrenci olamadım." gibi geçmişte yaşadıklarını düşünüp dururken zaman akıp gider ve zamanlarını değerlendiremezler. Zamanın verimli bir şekilde kullanılamamasından dolayı da başarısızlık doğal bir sonuç olacağından "Ben biliyordum böyle olacağını " diyerek ne kadar haklı olduklarını onaylarlar. Oysa insan "Ne ekerse onu biçer."

Aslına bakarsanız bu kişiler çok temkinlidirler. Ancak bunda öylesine aşırıya kaçmışlardır ki, geleceğin olumsuz sonuçlarını daha şimdiden yaşamaya başlamışlardır bile. Ama nedense korktukları hep başlarına gelir. Örneğin, karda yürürken "Ya düşersem..." dediklerinde düşer veya düşme tehlikesi geçirirler. Ders çalışırken "Bu kez de istediğim gibi başarılı olamazsam..." dediklerinde bu düşündükleri gerçekleşebilir. Sonra da "Bak ben demedim mi ?" diye söze başlar ve "korktuklarının hep başlarına geldiğini" anlatır dururlar.

İşte bu arkadaşlar, sınava hazırlanırken bütün güçlerini kullanırlar. Bir oraya bir buraya koşuşturur dururlar. Belki çok çalışırlar, belki de çalışmayı çok isterler. Ancak akıllarından geçen "Ya kazanamazsam..." düşüncesi onların tüm
umutlarını kırar. "Zaten kazanamayacağım." "Çalışmam anlamsız", "Şimdi birçok öğrenci kim bilir ne kadar çok çalışıyordur, başarıya ne kadar yaklaşmıştır." "Ben ne yapsam boş." düşüncesine o kadar inanırlar ki çalışma konusunda isteksizleşebilir, hatta baştan pes edebilirler.

Tüm bunların sonucunda, bu öğrenciler potansiyellerinin çok altında başarı gösterirler. Çünkü var olan potansiyellerini kullanma fırsatını bulamazlar; onlar "geçmiş" ve "gelecek" arasında savrulmaktan bugünü yaşayamamışlardır.

Geçmişi yeniden yaşayamayız. "O" kullanımdan kaldırılmış para gibidir. Gelecek çok uzakta, onu göremeyiz. Gelecek, senet gibidir. Bugün ise nakit paradır. Eğer geleceği değiştirmek istiyorsanız "hugünü" değerlendirin ve değişimi hayallerinizde değil "bugünde" gerçekleştirin. Çünkü ancak "bugün" denetimimiz altındadır ve bizler sadece denetimimizde olan şeyleri değiştirebiliriz.